Szeretet Mindörökké.

Ha valamit szeretettel teszünk, észre sem vesszük milyen teljesitményre vagyunk képesek. A szeretet mérhetetlenül sok energiát ad. Fáradhatatlanná teszi az embert, feltölti erővel. /Müller Péter : Szeretetkönyv/

Tanácsok vitatkozó pároknak.

sorelv.4.gif

1.)Ne sértegess, ne minősits.

A másik fél sértegetése és a személyének a minősitése legjobb esetben a másik fél védekezéséhez vezet, de megoldáshoz sohasem.

2.) Gondold végig az ő szempontjából.

Ha vitázol a pároddal, mindig próbáld meg az ő szempontjából végig gondolni a helyzetet. Vajon neki mi lenne a jó megoldás, mit gondol, mit érez a konfliktussal kapcsolatban. A másik szempontjainak végiggondolása gyakran önmagában megoldást jelenthet a helyzetre, hiszen gyakran éppen az a feszültség oka, hogy nem értik vagy rosszul értik egymást a párok.

3.) Akarod, hogy igazad legyen, vagy megoldást akarsz?

Gyakran a vita harccá válik és már csak arról szól, hogy kinek van igaza. Furcsának tünhet, de ha valóban megoldást akarunk, akkor a legkevésbé az számit kinek van igaza? Ez azért van igy, mert általában mindkét félnek igaza van valamiben. Nehéz ászrevennünk, hogy mindkettőnknek igaza lehet, amig erre figyelünk, hogy saját álláspontunkat védjük. Azonban amint arra kezdünk koncentrálni, hogy mit szeretnénk a jövőben, máris kiderülhet, hogy az álláspontok összeegyeztethetők.

sorelv.5.gif

4.) Kerüld a szélsőséges kijelentéseket!

A viták során gyakran hangzik el : " Te soha...TE mindig...Te állandóan ". Ezek az állitások ritkán igazak, hiszen sarkitják a dolgokat, ezért a másik fél erre a részére reagál. Példa : " te minden este olyan későn érsz haza! Nem igaz, múlt hét kedden is korán jöttem!" Amikor a valósághoz ragaszkodunk, akkor arra is válaszol a párunk. " Mostanában nagyon gyakran jössz haza későn! Tudod, sok a munkám!" Az ilyen szélsőségek elkerülésével csökkentjük a beszélgetés vakvágányainak számát és megelőzzük a vita elmályülését.

5.) Ne térj el a tárgytól !

A viták a legtöbb párnál gyakran fajulnak általános vitává arról, hogy milyen kifogásaink vannak egymás viselkedésével kapczolatban. Ha a kezdeti problémára megoldást akarunk találni, akkor ne másról beszéljünk, hanem arról, ami a vita tárgya.

6.) Megoldás központú legyen s beszélgetés!

Ahogyan már korábban szó volt róla, a beszélgetés tárgya ne az legyen, hogy ki és mit csinál rosszul, hanem, hogy mi az, ami jobb lenne. Nem mindegy, hogy párunk fejére olvassuk, hogy soha nem visz sehova, vagy megkérjük arra, hogy vigyen el péntek este valahova. A  kérésre persze lehet nemet mondani, de a szdalmazásra és minősitésre csak nemet lehet mondani.

akinek_fontos_vagy.jpg


7.) A jövőre koncentrálj!

Ahhoz, hogy megoldásközponúak legyünk, sokat segit, ha arra figyelünk, hogy arról beszéljünk, hogy mi lesz a jövőben, és ne arról, hogy a múltban mi történt. Ha ehhez tartjuk magunkat, akkor egészen más a szemléletmódja az egész beszélgetésnek.

8.) Vállalj felelősséget magadért!

Ha a vita során azt szeretnéd, hogy a másik vállalja a felelősséget saját viselkedéséért, esetleg  ismerje el, hogy hibázott, akkor tedd ezt te is! Nehéz egy vita során elismerni, ha hibáztunk, de ha itt is tartjuk magunkat a jövőre irányuláshoz, akkor inkább meg tudjuk tenni, hiszen, akkor a megoldás  fele lépünk.

sor_elvalaszto1.gif

9.) Tegyél engedményt !


Ha lépsz egyet a másik felé azzal, hogy engedsz valamiben, akkor a párod is sokkal segitőkészebb lesz. Amikor engedményt teszel, vagy lemondasz a korábbi kérésedről azért hogy megoldást találjatok, előbb mindig gondold át, hogy valóban nem lehetséges-e megoldást találni anélkül, hogy lemondanátok valamiről. Ha csak a kompromisszum lehet a megoldás, akkor arra érdemes figyelned, hogy csak olyan engedményt tegyél, amit jó szivvel tudsz tenni. Hiszen ha most nem képviseled a saját érdeked, akkor újabb vitákhoz vezethet egy rossz megegyezés.

10.) Ne felejtsd el, hogy szeret és szereted őt!

Ha csak ezt megteszed, ez már nagyon csúnya vitáktól védhet meg, Amikor kénytelenek vagyunk a szerelmünkkel szemben saját érdekeinket képviselnünk, gyakran elfelejtjük, hogy nem ellenségek, hanem szerelmesek vagyunk. Persze amikor éppen dühös vagyok a másikra, nehéz arra gondolni, hogy mennyire szeretjük egymást, de nagyon sokat segithet. Egyrészt csititja a dühünk, ha eszünkbe jut, hogy mennyi boldogságot kaptunk már a másiktól. Másrészt, és vita során ez a legfontosabb, azt sem felejtjük el, hogy nem is ellenségünk, tehát nem akar rosszat nekünk. Gyakran ha egy pár veszekszik az az  alap feltételezésünk, hogy a másik mindig törődik a boldogságommal és jót akar nekem, egyszerűen átfordul egy negativ feltételezésbe, hogy a másik önző és csak a saját érdekeit nézi a miénk ellenében. Ha ez a feltételezés állandósul, akkor a kapcsolat komoly válságba kerül és állandó veszekedések szinterer lesz. Amikor tehát a párod valamit mond, ne felejtsd el, hogy nincs szándékában rosszat tenni neked, vagyis, ha mégis bánt, az nem szándékos rosszindulat eredménye. Ugye nem mindegy, hogy bántani akart, vagy segiteni akart és félreértettétek egymást?! (Palágyi Kata  pszichológus  nyomán)

sorelv.4.gif








Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 39
Heti: 84
Havi: 253
Össz.: 220 758

Látogatottság növelés
Oldal: Tanácsok vitatkozó pároknak.
Szeretet Mindörökké. - © 2008 - 2024 - orokszeretet.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »